formy do pieczenia

Blaszana czy szklana? Jakiej formy do pieczenia używać?

Forma do pieczenia jest kluczowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy i w jakim stopniu dane ciasto się uda. Można użyć nawet najlepszych składników, jednak jeśli umieści się je w nieodpowiedniej formie, której w dodatku nie potrafi się poprawnie używać, to można doprowadzić wszystko po prostu do zniszczenia. Zdecydowanie najpopularniejsze formy do pieczenia to formy szklane i blaszane. Które będą najlepsze?

Forma do pieczenia blaszana

Jest to zdecydowanie najpopularniejsze naczynie, w którym wykonywane są ciasta. Swoją niezwykłą popularność zawdzięczają bardzo niskiej cenie i niezwykle wysokiej dostępności. Da się taką formę kupić nawet w najprostszym sklepie osiedlowym.
Oprócz tego, że jest tania, posiada jednak bardzo ważną zaletę. Chodzi mianowicie o fakt, że nagrzewa się ona szybko i równomiernie, co powoduje, że ciasta z niej wychodzą lepsze i nieco szybciej.
Do wad zaliczyć natomiast można wysokie narażenie na rdze.

Forma do pieczenia szklana

Jest to forma, która zachwyca swoją estetyką i łatwością użytkowania. W pełni przezroczysta forma umożliwia na bieżącą śledzenie procesu pieczenia wewnątrz piekarnika. Pozwala to na bardzo dokładne ocenianie etapu, na którym jest dane ciasto, dzięki czemu minimalizuje się właściwie do zera ryzyko jego spalenia.
Jest to jednak forma, która cechuje się bardzo poważną wadą. Po pierwsze jest stosunkowo droga, lecz także niezwykle delikatna. Wystarczy choćby upadek z niewielkiej wysokości, aby drogie, żaroodporne naczynie po prostu pękło na wiele kawałków. Warto więc decydując się właśnie na nie, bardzo troskliwie się z nim obchodzić.