Szampańska zabawa sylwestrowa

Sylwester to zdecydowanie najbardziej hucznie świętowany dzień w całym roku. Wszakże właśnie wtedy praktycznie na całym świecie równocześnie napełniają się kieliszki do szampana i wszyscy wznoszą symboliczny toast za pomyślność w nadchodzącym, nowym okresie.

Bąbelkowe konwenanse

Według savoir-vivre otwieranie musującego trunku w taki sposób, że korek z impetem wylatuje w powietrze, a sam napój eksploduje pod ciśnieniem, nie jest zbyt eleganckie. Dlatego też butelkę popularnych bąbelków należy kupić już na kilka dni przed Sylwestrem lub inną uroczystością i pozwolić jej „odpocząć”, co zminimalizuje ryzyko niekontrolowanego wystrzału zatyczki. Prawidłowo otworzony szampan, jak twierdzą znawcy, powinien jedynie „westchnąć”. Warto wiedzieć także, że aby móc się delektować pełnią smaku i aromatu tego trunku, przed tym jak zostaną nim napełnione kieliszki do szampana, należy go odpowiednio schłodzić. Optymalną temperaturą w jakiej się go podaje jest 5 stopni Celsjusza. Aby szampan nie tracił swych niebywałych walorów smakowych powinno serwować się go w zimnym szkle, a między kolejnymi toastami odkładać otworzoną butelkę do wiaderka wypełnionego w równych proporcjach wodą i kostkami lodu. Warto także przykryć szyjkę specjalną serwetą, co ograniczy dostęp światła, które negatywnie wpływa na trunek.

Jakie kieliszki do szampana?

Oryginalne wino musujące pochodzące z północno – wschodnich regionów Francji jest niezwykle szlachetnym alkoholem, powstającym w sposób wręcz rzemieślniczy, według niespełna czterechsetletniej receptury, dlatego też należy je odpowiednio traktować. Eleganckie otworzenie to jedynie połowa sukcesu, drugą natomiast jest podanie go w szkle, które w pełni wyeksponuje jego wszelkie atuty. Nie bez przyczyny kieliszki do szampana z gastropuls.pl są wysokie i smukłe, wszakże właśnie taki kształt hamuje zbyt szybkie ulatnianie się gazu, zapobiega ogrzewaniu trunku dłońmi, a przede wszystkim zapewnia dłuższe zachowanie aromatu. Istotną kwestią jest także to, że w eleganckich, kryształowych lampkach ten szlachetny, musujący alkohol zachwyca również pod kątem wizualnym.

Butelka dobrego szampana potrafi nawet kameralne spotkanie sylwestrowe w gronie przyjaciół wznieść do rangi eleganckiego przyjęcia. By tak się jednak stało należy traktować ten trunek z należytym szacunkiem – nie pozwolić by korek podczas otwierania dołączył do fajerwerków wystrzelanych w powietrze, należycie schłodzić i serwować w odpowiednim rodzaju szkła. Dzięki temu zabawa sylwestrowa będzie iście szampańska.