Uzdatniacz do wody – zawsze czysta woda w domu

Uzdatniacz do wody to rozwiązanie, po które sięga się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Woda, która dociera do domów, często zawiera sporo zanieczyszczeń, które mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia. Uzdatniacz to sprzęt, w który naprawdę warto zainwestować.

Czy woda do picia może być lepsza?

O uzdatnianiu wody myśli się najczęściej w kontekście wody pitnej. W warunkach domowych często wykorzystywane są zwykłe dzbanki z wkładem filtrującym, które okazują się zadziwiająco skuteczne w porównaniu do ceny i wielkości. Uzdatniacz wody tego typu nie jest jednak zbyt wydajny. Jeśli potrzebuje się większej ilości przefiltrowanej wody, to o wiele lepszym rozwiązaniem może okazać się filtr montowany na kranie. Filtry takie dostępne są w różnych wariantach, które różnią się pomiędzy sobą zasadą działania i efektywnością pracy. W ostatnim czasie popularne stają się filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy. Woda przefiltrowana w ten sposób praktycznie nie różni się w smaku od wody butelkowanej ze sklepu. Filtr taki usunąć może z wody nie tylko wszelkie zanieczyszczenia, ale również chlor, który dodawany jest dla bezpieczeństwa, a który znacznie pogarsza smak i zapach wody.

Woda do mycia i zastosowań gospodarczych

Woda do picia i gotowania to oczywiście niejedyna woda, która używana jest w domu. Dlatego też wiele osób wybiera uzdatniacze wody montowane na rurach, które oczyszczają całą używaną wodę. Dostępne na rynku uzdatniacze tego typu różnią się rodzajem zastosowanego filtra, jednak większość modeli pozwala uzyskać wodę o całkowicie satysfakcjonującym poziomie czystości. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ o ile woda z publicznych ujęć jest odpowiednio oczyszczana i spełnia wszelkie normy, to już instalacje wodociągowe, którymi płynie ona do odbiorców często pozostawiają wiele do życzenia. Przez nieszczelne rury do wody wodociągowej mogą dostać się praktycznie dowolne zanieczyszczenia z gleby. Dlatego właśnie zastosowanie domowego uzdatniacza wody jest tak ważne.

Domy z własnym ujęciem wody

Specyficzną grupą są domy z własnym ujęciem wody. W dzisiejszych czasach sieci wodociągowe są coraz bardziej rozbudowywane, jednak wiele jest ciągle gospodarstw, które nie mają do nich dostępu. Własna studnia głębinowa jest w takiej sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem. Woda z własnego ujęcia może zawierać jednak zanieczyszczenia mineralne. Pozbyć się ich pomoże domowa stacja uzdatniająca. Wodę z ujęcia wcześniej jednak warto przebadać, dzięki czemu dobrać można odpowiedni rodzaj uzdatniacza.