Szybkie gotowanie

Ziemniaki ugotowane w 8 minut? Rosół przyrządzony w pół godziny? Soczysta pieczeń przygotowana w zaledwie trzy kwadranse?

Od kiedy do naszych kuchni trafiły szybkowary, takie wyczyny nie są niczym nadzwyczajnym. Urządzenia te zrewolucjonizowały gotowanie, znacznie skracając jego czas i obniżając rachunki za gaz i prąd.

Jak działa szybkowar?

Urządzenie to składa się z garnka i specjalnej pokrywki, wyposażonej w specjalne zazębienie i zawór zabezpieczający, którego celem jest wypuszczanie nadmiaru gromadzonej w środku pary. Szczelne przykrycie garnka z potrawą prowokuje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu, co znacznie podwyższa temperaturę gotowania.

Zalety szybkowaru

Główną zaletą gotowania w szybkowarze jest to, że potrawy w nim przyrządzone gotują się nawet kilkakrotnie szybciej, niż przy pomocy tradycyjnych metod. Ponadto, zwolennicy zdrowego żywienia docenią fakt, że zachowują one o wiele więcej wartości odżywczych i nie tracą swego koloru.

Wadą tych urządzeń jest fakt, że w czasie gotowania nie można zaglądać do środka, by kontrolować to, co dzieje się pod pokrywką. Oznacza to, że wszelkie niezbędne przyprawy i zioła należy dodać na samym początku gotowania, co dla zapominalskich osób może być pewnym nieudogodnieniem.